Jak na dřevo aplikovat barvu, vosk či olejový nátěr

Při práci s dřevem se nutně nevyhnete ani tzv. finálním nátěrům dřevěného povrchu. Právě dobře provedený nátěr pak rozhoduje o tom, jak bude povrch barevný a také jak dřevěný povrch dlouho vydrží.

Na výběr máte z mnoha různých variant např. můžete použít mořidlo, klasickou barvu na dřevo, vosk, lak, olej či voskový olej. Podíváme se na postup aplikace nátěru s použitím některých z nich.

Natíráme mořidlem

Ochranný nátěr na dřevo pomocí mořidla můžete rychle aplikovat už na hrubě dokončený dřevěný povrch. Dosažení rovnoměrného nátěru na hladkém dřevěném povrchu již vyžaduje přesnost. Zakryjte dobře povrch, kde nebude mořidlo aplikováno a určitě nenechejte žádné mezery, kde by mohlo mořidlo vytvořit nechtěnou čáru.

Při nátěru dávejte pozor na to, abyste na štětci neměli moc mořidla, které by následně mohlo kapat. Pokud již vzniknou kapky rychle je přetřete, aby nezaschly. Nátěr provádějte postupně po vyhrazených sekcích, než začnete s novou.

Natíráme voskem

Vosk se obvykle aplikuje hadříkem, nicméně existují i typy, které jsou upraveny pro aplikaci štětcem. Opakovaná aplikace a obroušení vytváření hloubku barev a lesku. V případě vosku na dřevo není nutné při natírání sledovat směr kresby dřeva, což je považováno za nejlepší způsob, jak efektivně natřít dřevěný povrch.

Z plechovky vosku naberte hadříkem vosk a rovnoměrně jej vtírejte do dřeva, dokud nezůstane žádný vosk na povrchu. Následně nechte vosk několik minut uschnout – ne ztvrdnout. Poté čistým hadříkem znovu přejeďte po povrchu, aby byl hladký.

Natíráme olejem na dřevo

Všechny oleje se aplikují podobným způsobem. Podle typu oleje můžeme rozlišovat jeho vhodnost pro dřevěné desky kuchyní, pro tvrdé dřevo či venkovní nábytek. Pokud zvolíte např. top olej Osmo na kuchyňské desky a nábytek – výhodou je rychlejší uschnutí.

Při nátěru nanášejte měkkým štětcem ve směru kresby dřeva, abyste zajistili plné pokrytí a pomohli oleji proniknout do struktury dřeva. Než hadříkem odstraníte nadbytečné množství oleje, nechte jej půl hodiny nasáknout.

Případně postupujte s prodlevou dle pokynů výrobce. Nakonec povrch přejedete suchým hadříkem.
Zpět na výpis článků

MENUX