Jak pečovat o kuchyňskou pracovní desku

Dozvíte se, jak dřevěnou desku v kuchyni správně olejovat, vyčistit nebo odstranit vzniklé skvrny.
Zatímco laminátové či jiné pracovní desky se časem poškodí a jejich vzhled nebude, co býval, dřevěná kuchyňská deska časem dozrává a vypadá stále dobře.

Co se týče škrábanců a dalších poškození, mohou být snadno odstraněny použitím speciálního oleje na dřevěné pracovní desky.

Jak postupovat při olejování dřevěné pracovní desky

Pravidlo číslo jedna je – žádný lak! Přece nechcete, aby povrchová vrstva dřevěné desky mohla popraskat a odtrhnout se. Pokud je vaše pracovní deska poškozená, mohou se v těchto místech vytvářet zárodky např. plísní, což není vůbec hygienické.

Právě olej na dřevo v různých formách, zajistí lepší ochranu proti vodě i celkově dřevěné pracovní desky.
Pracovní desky z tvrdého dřeva by měly mít na sobě minimálně 3–5 tenkých vrstev ochranného olejového nátěru – ideálně ještě před instalací do kuchyňské linky. Stejně jako horní část by měly být ošetřeny i boky či spodek desky.

Olej na kuchyňské pracovní desky aplikujte ve směru zrna pomocí hadříku, který nepouští vlákna. Nepoužívejte štětec.
Kolem dřezu či baterie, kde je deska více namáhána, co se týče absorpce vody můžete klidně aplikovat několik dalších vrstev oleje na dřevo navíc.

Dřevo pohlcuje olej na různých místech různě. Takže po cca 10 minutách znovu zkontrolujte celý povrch a otřete olej, který je navíc.

Jestliže se vám zdá být povrch mírně hrubý, když po něm přejedete rukou, pomocí jemné drátěnky můžete povrch dřeva velmi jemně zbrousit.

Mezi nanášením jednotlivých vrstev nechte aspoň 1 hodinu na vyschnutí. Poté zkontrolujte, zda je celá oblast hedvábně hladká a má rovnoměrnou barvu. Stejným způsobem pak aplikujte další vrstvy oleje na dřevo s dostatečnými pauzami mezi nimi. První vrstvy oleje většinou uschnou rychle, ale u posledních můžete klidně čekat i 8 hodin, než se nasákne.

Obnova oleje a následná péče

Odborníci doporučují ošetření nových dřevěných kuchyňských desek každý týden po dobu prvních šesti týdnů. Poté nejméně jednou za tři měsíce, aby se zabránilo opotřebení a dosáhlo se, co nejlepší ochrany. Díky pravidelné údržbě bude deska vypadat jako nová i po letech.

Že je čas pro aplikaci nové vrstvy oleje zjistíte tak, že původní lesk bude pryč, dřevo je suché a bez živosti plus voda již na povrchu nevytváří korálky. Jestliže se vám zdá, že vaše pracovní deska potřebuje novou vrstvu oleje častěji, než je doporučeno výrobcem, udělejte to. Desku není možné přeolejovat.

Pokud začíná být kuchyňská deska znečištěná, můžete použít trochu teplé vody s mycím prostředkem. Následně dobře utřete dřevěný povrch.

V případě, že je vaše dřevěná pracovní deska poškozená nebo potřebuje obnovu, jemně ji obruste smirkovým papírem s jemnou zrnitostí nebo drátěnkou. Větší zářezy můžete vyplnit tmelem na dřevo a obrousit. Pak přidáte několik tenkých vrstev oleje a deska bude vypadat jako nová.
Zpět na výpis článků

MENUX