Jak renovovat dřevěnou skříň

V tomto článku si v krocích představíme celý proces renovace vaší staré skříně pomocí barev a voskových olejů Osmo.

Krok 1


Než vůbec začnete s přípravou a nátěrem, je dobré skříň vyklidit a vystěhovat na místo, kde bude snadno dostupná ze všech stran. Okolní plochu pokud to není někde v dílně, vyložte starými novinami nebo hadry. Nezapomeňte otevřít okna pro lepší oběh vzduchu.


Krok 2


Odstraňte z vaší skříně všechy kovové součásti, tj. kličky, kování a další věci, které nechcete mít od barvy.

Krok 3


Zaměřte se na všechna otlačená či poškrábaná místa, která následně vyplňte speciální pastou na dřevo. Dá se koupit ve většině obchodů pro kutily. Vzniklý nový povrch pak přebrušte smirkovým papírem. Na místech, kde je pasty víc, ji nožem odstraňte a pak již nechte vše uschnout.

Krok 4

Po uschnutí použijte opět smirkový papír nebo elektrickou brusku, abyste ze skříně odstranili starý lak nebo barvu. Po obroušení nezapomeňte povrch otřít jemným hadříkem, aby byl povrch bez nečistot. Pokud byla vaše dřevěná skříň ošetřena olejovou či voskovou barvou na dřevo, můžete krok s broušením přeskočit. V tomto případě použijte např. intenzivní čistič Woca, který vyčistí stávající povrch a připraví jej pro aplikaci nového.

Krok 5


V tomto kroku již můžete nanést vybranou barvu na dřevo. Využijte štětec nebo váleček podle členitosti povrchu vaší skříně. Nyní se také rozhoduje, jaký typ barvy použijete. Zda půjde opět o lakovaný povrch, nebo zda půjdete cestou přírodních vosků Osmo či Woca pro dosažení příjemnější struktury dřevěného povrchu skříně.

Podle doporučení výrobce se nanáší 1 nebo 2 vrstvy v určitém časovém intervalu. Jestliže zvolíte povrchovou úpravu profesionálními dekoračními vosky Osmo, umožníte dřevěnému povrchu dýchat a zároveň máte jistotu, že používáte zdravotně nezávadný přípravek. Dalším benefitem je odolnost proti nečistotám i vlhkosti.

A samozřejmě následná renovace je pak mnohem snadnější bez zbytečného odbrušování starého laku.


Zpět na výpis článků

MENUX