Jak správně udržovat dřevěnou terasu

Jak postupovat, abychom udrželi dřevěné prvky jako jsou terasy, zahradní nábytek, obklady nebo zahradní chatky ve venkovním prostředí co nejdéle jako nové?

Dřevo díky povětrnostním vlivů a UV záření může venku podléhat poměrně rychlému stárnutí. Povrch vaší dřevěné terasy časem ztratí barvu a začne praskat. V dlouhodobém horizontu se můžete setkat s usazenou špínou, houbami či mechem, který znehodnotí původně dokonalý vzhled vaší dřevěné terasy.

Pokud tomu všemu chcete zabránit je třeba myslet dopředu a začít používat kvalitní čistící a udržovací prostředky na terasy. Jednou z možností je vybrat si ze specializovaného sortimentu značek Osmo nebo Woca, které kromě čištění dokážou i omladit dřevěný povrch u venkovních staveb.

Exterierový čistič WOCA např. uvolní nečistoty a zároveň odstraní i nežádoucí kultury. Výhodou čistice je vysoká šetrnost k olejovému povrchu vaší dřevěné terasy a zároveň neohrožuje svým složením okolní vegetaci.

KROK 1 - Čištění

Dřevěnou terasu, nejprve pořádně opláchněte, nejlépe zahradní hadicí proudem vody s vyšším tlakem. Alternativně můžete samozřejmě využít i speciální vysokotlaký čistič na vodu.

Smíchejte exterierový čistič WOCA s vlažnou vodou v poměru 1:2 a nejlépe křemíkovým čistícím kartáčem, naneste čistič na dřevěnou terasu či jiný dřevěný povrch. Pokud je dřevěný povrch hodně znečištěný, použijte koncentrovaný čistič. Po nanesení přípravku drhněte kartáčem ve směru vláken, až do vyčištění. Celý proces můžete opakovat i vícekrát.

Nakonec dřevěný povrch pořádně opláchněte a nechte vyschnout min. 24 hodin. Je důležité, aby před aplikací vybraného oleje na terasu byl povrch opravdu suchý.

 

KROK 2 - Ošetření olejem

Ošetření olejem na terasy WOCA nebo Osmo se provádí pouze za suchého počasí. Zároveň je dobré zvolit takový den a hodinu, kdy není příliš horko a povrch není vystaven přímému slunečnímu záření. Natíráme rovnoměrně po celé ploše, tenkou vrstvou oleje.

Ihned po nasení je dřevěný povrch již částečně odolný proti vodě. Po vyschnutí se dřevěný povrch stane odolný i proti opotřebení a díky různých barevným odstínům olejů Woca a Osmo si můžete barvu dřeva dobře tónovat.


Postup se doporučujeme opakovat každý rok na začátku jara a na podzim.


Zpět na výpis článků

MENUX