Jakou povrchovou úpravu použít na vybroušenou dřevěnou podlahu?

Dotaz:
Dobrý deň,
 
chcel by som sa spýtať prosím. Mám v pláne vybrúsiť staré drevené parkety v byte. Uvažujem akú povrchovú úpravu použiť po brusení. Lak alebo olej? Viete mi poradiť čo je lepšie použiť, prípadne odporučiť aj konkrétne výrobky?
V prílohe posielam aj fotku konkrétnych starých drevených parkiet v byte. Ďakujem
Dobrý den,

 

volba, zda lak či olej je vždy na uvážení zákazníka s ohledem na jeho životní styl. Ani jedna námi zastoupená značka nenabízí klasický lak.

 

Lak je povrchová úprava odolná, nicméně dřevo uzavře, čímž „zničí“ jeho přirozené vlastnosti. Dostat lak z parket pryč, pokud se časem rozhodnete pro jinou úpravu, je věc náročná. Naši zákazníci se v drtivé většině orientují na olej či tvrdé voskové oleje.

 

Olej dodá dřevu krásný přirozený vzhled, neuzavře dřevo, nechá ho pracovat, dýchat, vyzdvihne jeho přirozené vlastnosti. Podlaha ošetřená olejem je ale náročnější na údržbu. Je třeba ji pravidelně ošetřovat tomu určenými prostředky (mýdly, refreshery, jednou za čas pak pro zásadnější oživení pečující olej). Není příliš vhodný do domácnosti, kde jsou malé děti či zvířata, přece jenom je tento povrch náchylnější na drobné škrábance apod.

 

Tvrdý voskový olej je varianta, kdy je smíchán olej s voskem. Podlaze dodá krásný vzhled, je odolnější než olej, ale zároveň neuzavře dřevo jako lak.

 

Woca nabízí:

Olej Diamond http://www.woca-shop.cz/olej-diamond-prirodni: nejlepší jejich výrobek

Tvrdý voskový olej http://www.woca-shop.cz/tvrdy-voskovy-olej-woca-2-5l-prirodni

 

Aplikaci přípravků Woca doporučujeme nechat na profesionálech. Při amatérské aplikaci, bez zkušeností nebývá dosaženo uspokojivého výsledku.

 

Další možností jsou výrobky OSMO, ty zvládne aplikovat bez větší obtíží i amatér. OSMO nabízí ale pouze kombinaci olej s voskem, nikoli klasický olej:

Např. Tvrdý voskový Olej Original http://www.oleje-osmo.cz/barvy-na-drevo-vnitrni/tvrdy-voskovy-olej-original/

 

Jak výrobky Woca, tak OSMO jsou určeny na ničím neošetřené dřevo či dřevo zbavené původního nátěru. Plánovaný zbrus tedy bude nezbytný.


Zpět na výpis článků

MENUX