Jarní obnova dřevěných oken

Jaro je tady a s ním i hodnocení stavu vašich dřevěných oken. Jak si poradili se zimou, škůdci a změnami počasí. Zároveň se můžeme rozhodnout, že už si zaslouží přetřít buď stávající barvou nebo zcela novou barvou na okna. V tomto článku se podíváme, jak na to.

Začínáme

horkovzdušná pistoleV první řadě je třeba odmontovat ze stávajících dřevěných oken kování a případné další ozdobné prvky. Není od věci si také připravit vhodný venkovní prostor, kde vám nebude vadit, když ušpiníte zem a zároveň bude vše lépe schnout.
Odstranění nánosu staré barvy, záleží na tom, zda budeme pouze přetírat aktuální barvu nebo chceme začít úplně nanovo od dřevěného povrchu.

Ponecháme původní barvu na dřevo
V tomto případě stačí povrch pečlivě omýt a odmastit. Poté jej lehce přebrousíme jemným smirkovým papírem a vzniklý prach setřeme.

Chceme začít znova
V současnosti máme pro odstraňování starých nánosů barev několik možností. Můžeme použít horkovzdušnou pistoli a povrch opálit, nebo vyzkoušíme nějaký chemický odstraňovač starých barev a laků.

Při použití horkovzdušné pistole pomalu objedeme celý povrch a škrabkou odstraňujeme měkkou barvu od dřevěného rámu.  Tento způsob je jednoduchý, i když zabere trochu víc času a námahy.

Chemický postup znamená, rozetření přípravku po celé ploše dřevěných rámů a necháme působit. Následně jakmile barva změkne a loupe se, použijeme škrabku. U tohoto postupu je třeba pamatovat na to, že jde většinou o žíravinu, takže je pak vhodné rám dobře očistit neutralizačním přípravkem.

Co s nerovnostmi?

Po odstranění staré barvy na okna je znovu nasadíme do rámu. Je potřeba vyzkoušet, zda všude dobře sedí, nedrhnou a zároveň je tam určitá mezera určená pro novou vrstvu barvy.

Většinou i přes pečlivé odstraňování starého nátěru může sem tam vzniknout nějaký škrábanec. Ten můžete vzniknout v souvislosti s používáním oken či se podepíšou na povrchu nějaké náročnější povětrnostní podmínky.

V tomto případě je dobré před aplikací nové barvy na okna, použít jemný smirkový papír a povrch přebrousit. Vzniklé piliny z broušení můžeme pak použít pro vytvoření krycí hmoty pro větší nerovnosti povrchu. Stačí smíchat piliny s bezbarvou syntetickou pryskyřicí a aplikovat.

Krycí barva na okna Osmo

krycí barva na okna OsmoMáme připravené dřevěné rámy i s hladkým povrchem a můžeme začít natírat. Kromě klasických laků, u kterých je třeba při renovaci řešit jejich odstranění, je zajímavou volbou krycí barva na okna Osmo.

Je založena na bázi oleje a hodí se zejména do vnějších prostor. Olej obsažený v krycí barvě pronikne do struktury dřeva a pomáhá chránit dřevo zevnitř i z venku. Osmo krycí barva na dřevo odpuzuje vlhkost, nečistoty, zvládá i náročnější počasí, UV záření, neodprýskává a dobře se natírá.

Povrch dřevěných rámů je po aplikaci živější a je hedvábně lesklý. Díky obsaženému oleji může dřevo stále dýchat a při případné renovaci stačí pouze nanést novou vrstvu krycí barvy. Aplikovat ji můžete ve vysokých i nízkých venkovních teplotách a potěší i vysoká vydatnost.

https://www.plechovka-barvy.cz/osmo-kryci-barva-na-drevene-okna-2-5l-bila.html
Zpět na výpis článků

MENUX