Lak nebo olej na parkety?

Estetika musí být

Olej na parkety dokáže výrazně vylepšit kresbu dřeva a někdy mu dá i tmavší odstín. Při dotyku dřevěného povrchu  pak můžete cítit strukturu dřeva, což většina uživatelů parket uvítá. Mezi další výhody patří, že po čase na parketové podlaze s povrchem ošetřeným olejem vzniká luxusní patina.

U standardních lakovaných parketových či dřevěných podlah při použití laku na bázi vody potlačíte barvu dřeva i jeho kresbu. Pokud však zvolíte lak na bázi rozpouštědla barevnost dřeva kresba se zdůrazní.

Co ochrání parketovou podlahu lépe?

Pokud bude řeč o ochraně před vodou, ochranu poskytuje lak i olej na parkety. V případě laku, pokud je kvalitně nanesen a bez prasklin, kterými by mohla voda zatéct do dřeva, na tom budete o něco lépe.

Olejovaná podlaha, kdy je dobře udělaná vodu zvládne, ale při větším množství je třeba dávat pozor. Proto se také doporučuje větší množství tekutiny na povrchu ihned setřít.

Jak je na tom olej na dřevo či lak s opravami?

Jak již bylo řečeno na začátku, u lakované podlahy nejsou místní opravy příliš možné, protože je to vidět. Při opravě je třeba poškozenou část přebrousit a znovu nalakovat, což znamená, že ji nespojíte s původní vrstvou. U oleje na dřevo je situace jiná. Poškozené místo stačí přebrousit a znovu naolejovat např. tvrdým voskovým olejem Osmo. Poškozené místo pak nepoznáte.

Údržba dřevěných parket a podlahy

Pokud použijete na dřevěnou podlahu lak je to jednodušší. Stačí ji občas setřít mírně vlhkým hadříkem. Nevýhodou je pak časová nestálost, což znamená, že nejlepšího efektu dosáhnete krátce po natření. Časem lakovaný povrch degraduje a je třeba provádět náročnější přebroušení a kompletní nové natření.

U podlahy s olejovou vrstvou se používají speciální prostředky na údržbu, kterými stačí dřevěnou podlahu občas vytřít. V případě více namáhaných míst, raději častěji. Nespornou výhodou je vzhled, který vydrží opravdu dlouho a pokud je třeba drobnějších oprav, lze to vyřešit bez nutnosti uzavření vstupu na celý povrch.

Mezi jedny z nejlepších olejů na dřevo či parkety patří výrobky německé značky Osmo, které najdete i v našem sortimentu.

Barvy na podlahy
Přípravky pro čištění a údržbu parketových podlah

Pokud si nejste jisti svým výběrem, rádi vám poradíme. Kontaktujte nás!


Zpět na výpis článků

MENUX