Olejování dřeva – lepší výsledky ve třech krocích

Nepochybně budete chtít používat váš venkovní dřevěný nábytek a terasu co nejčastěji. To však stejně jako povětrnostní podmínky může vést k dřívějšímu opotřebení.

Trvanlivost aktuální povrchové úpravy se však zvýší, pokud věnujete nějaký čas péči o materiál. Právě dřevěné plochy – terasy je třeba olejovat v pravidelných intervalech, aby dřevo zůstalo čisté a neztratilo svou ochranu. Jak používat olej na dřevěné terasy?

Příprava na olejování dřevěné terasy

Nikdy nedosáhnete tak dobrých konečných výsledků, pokud zanedbáte přípravné práce. Takže to opravdu stojí za to, abyste věnovali víc času mytí a případnému broušení. Určitě se to vyplatí.

Nastavte okraje

Ochraňte rostliny a keře v okolí terasy nebo části v blízkosti venkovního nábytku. Použijte krycí pásku, která je vhodná pro venkovní prostředí a použijte ji na části, které chcete ochránit.

Ujistěte se, že je povrch čistý

Všechny dřevěné plochy, které chcete olejovat, musí být nejdříve vyčištěny kartáčem a např. čističem na dřevěné terasy Osmo. Jestliže se na povrchu vytvořila plíseň, je právě použití tohoto speciálního čističe ideální. Před dalším pokračováním povrch opatrně opláchněte vodou a nechte vyschnout.

Broušení povrchu

Začněte s opatrným broušením povrchu dřeva, aby se odstranily nečistoty, ostré hrany, třísky a nerovné části okolo šroubů apod. Pokud budete olejovat dřevěnou terasu, použijte pro snadnější práci s bruskou prodlužovací rukojeť. U okrajů a menších ploch použijte klasický smirkový papír. Zrnitost papíru přizpůsobte konkrétnímu povrchu.

Impregnace a olejování dřevěné terasy

Nyní už máte vše připraveno pro vlastní použití oleje na dřevo. Kdy budete olejovat je zcela na vás, nicméně doporučujeme začátek léta, kdy je dřevěný povrch suchý a chladný.

Vyvarujte se nanášení oleje na dřevo, když je slunce opravdu silné, protože by se mohl olej vysušit ještě předtím, než pronikne do struktury dřeva. Olejování večer taky není ideální, protože existuje riziko, že na povrch padne rosa ještě před vyschnutím oleje.

Štětec nebo váleček?

Olej můžete nanášet stejně dobře štětcem i válečkem, ačkoliv váleček vám ušetří čas i energii. Pokud použijete váleček nezapomeňte na prodlužovací rukojeť, která vše usnadní. Jestliže používáte glazuru na dřevo nebo pigmentované oleje, měli byste raději použít dřevěný štětec. Olej nanášejte ve směru kresby dřeva.

Nezapomeňte na hůře dostupná místa

Ať již používáte váleček nebo štětec, měli byste mít i jeden šikmý štětec s dlouhou rukojetí, abyste se dostali i na hůře dostupná místa. U venkovního nábytku doporučujeme štětec s přírodními nebo smíšenými štětinami.

Přebytečný olej po určité době působení otřete, aby povrch vypadal lépe. Použité hadry od oleje dejte do kovového kbelíku, a následně je namočte do vody nebo je spalte, aby se samovolně nevznítily.

Dřevěné stoly a nohy od nábytku

Déšť není pro venkovní nábytek až takový problém. Co je mnohem horší, je trvalá vlhkost od země, která je v kontaktu s nohami stolů či židlí. Konec nohou absorbuje až 10x víc vlhkosti než ostatní povrch dřevěného nábytku. Proto pod každou nohu umístěte plechovku, kterou naplníte olejem na dřevo. Následně nechte dřevo po dobu cca 24 hodin absorbovat olej.
Zpět na výpis článků

MENUX