Péče o dřevěný nábytek

Nábytek z kvalitního dřeva je v každém domě či domácnosti ceněným vybavením, které může s dobrou péčí vydržet i několik generací. Kdo by neměl rád oblíbenou čalouněnou pohovku či židli z masivního dřeva? Při péči o nábytek použijte následující typy:

Vyhněte se přílišnému teplu a světlu

V přirozeném stavu dřevo obsahuje překvapivé množství vlhkosti. Tím, že zachováte jeho přirozenou vlhkost pomůžete ochraně dřevěného povrchu. Podle tohoto doporučení umístěte dřevěný nábytek z přímého dosahu tepla z radiátoru či krbu. Neskladujte nábytek v podkroví, kde se teplota i vlhkost liší po celý rok, ve dne i v noci.

Vyhněte se umístění nábytku v místech, kde dopadá přímé sluneční světlo, které může časem způsobit vyblednutí dřevěného povrchu. Pro ochranu použijte, závěsy, záclony nebo žaluzie, které chrání proti slunečním paprskům. Naštěstí už dnes existují i přípravky pro ochranu dřeva v interiéru, které vám s tím pomohou.

Chraňte jej před poškozením

Každodenní život klade na dřevěných povrchu nábytku své nároky. Vlhkost z položených skleniček, která udělá kroužky na povrchu nebo horká mísa, která může dřevěný povrch zničit. Zajistěte si dostatek korkových podložek nebo podložek s plstěným dnem, kam všechny tyto věci umístíte.

U jídelních stolů je samozřejmost použít ubrus nebo jídelní podložky, které ochrání před poškrábáním i rozlitím.

Chraňte před prachem a nečistotami

Setření prachu je většinou základ, nicméně po čase bude třeba odstranit odolnější mastnotu nebo film z cigaretového kouře. Velmi zajímavou volbou je využití Voskové údržby a čističe značky Osmo, který nejen odstraní nečistotu a film ale zároveň povrch intenzivně oživí. Je vhodný pro dřevěný nábytek ošetřený olejem či voskem.

Pro běžné odstranění prachu stačí použít vlhký bavlněný hadřík nebo speciální mikrovláknové utěrky, které dobře odstraňují i jemný prach. U klasické prachovky, která se dříve používala pro celkový úklid v domácnosti si dejte pozor na poškozené části, které by mohly poškodit dřevěný povrch nábytku.

Přípravky určené pro údržbu a čištění najdete i na našem e-shopu – plechovka-barvy.cz
Zpět na výpis článků

MENUX