Proč řešit UV ochranu dřeva?

Jak každý ví, dřevo je přírodní materiál, který je nejen ozdobou vašeho domu či zahradního domku ale také potřebuje ochranu. Zvlášť pokud chcete, aby dřevěný povrch vydržel, co nejdéle.

Při výběru ochranných barev, laků či olejů na dřevo máte k dispozici celou řadu různých výrobců. Při renovaci venkovní terasy či nátěru zahradní pergoly, tak můžete vybírat i z různých cenových relací. Myslíte, že i zde platí – nejvyšší cena = nejvyšší kvalita? Tak, jako v jiných oblastech to nemusí být pravda. Jak poznáte kvalitní přípravek na dřevo s UV ochranou?

Co musí splňovat kvalitní ochrana dřeva?

V prvé řadě musí správná barva na dřevo nejen dobře vypadat ale hlavně zajistit ochranu před povětrnostními vlivy a potažmo i před UV zářením po dlouhou dobu. Při aplikaci pak jistě oceníte, když se s ní bude dobře pracovat. U venkovních barev či olejů na dřevo nemusíte až tak řešit případné chemické sloučeniny. Pokud řešíte ochranu dřeva v interiéru, je uvolňování chemických látek nežádoucí.

Jako příklad můžeme uvést ochranné UV oleje od značky Osmo, které jsou vyráběny z přírodních materiálů. Chrání proti povětrnostním vlivům, plísním i řasám. Právě díky použití přírodních surovin jsou vhodné, jak pro venkovní, tak i vnitřní ochranu dřeva.

U vosků či olejů pro vnitřní ochranu dřeva se můžete spolehnout i na zdravotní nezávadnost. Přípravky Osmo z této řady můžete natírat i dětské dřevěné hračky.

Vosky Osmo do interiéru

vosk osmoPro všechny typy dřeva v interiéru je možné zvolit některý z vosků Osmo. Vosky jsou v bezbarvém provedení, což nechává vyniknout vlastní strukturu a barevný odstín ošetřeného dřeva. Jak již bylo řečeno neobsahuje žádné chemické látky, které by se uvolňovaly do vzduchu v interiéru.

Výhodou použití vosku je zajištění toho, že dřevo může i po aplikaci stále dýchat. Nedochází tak k deformaci a kroucení dřeva. Povrch může být silně vodoodpudivý a po aplikaci je chráněn i před nečistotami.

Zvlášť v případě vlhčích interiérů na chatách či nevytápěných chalupách je vhodné použít Osmo Voskovou impregnaci, která se používá jako základní nátěr před finální vrstvou. Ochrání i před houbami a škůdcům.

Venkovní UV ochrana dřeva

Pro ochranu dřeva v exteriéru můžete použít novinku roku 2017 – Osmo UV ochranný olej EXTRA 420 v prémiovém ekonomickém balení po 3 litrech. Bezbarvý olej slouží k zušlechtění a ochraně dřevěného povrchu.

Používá se jako konečný nátěr. Je voděodolný, odolný vůči povětrnostním vlivům a UV záření. UV ochranný olej výrazně prodlužuje interval renovace. Nepraská, neodlupuje se, netvoří šupinky. Olej obsahuje biocidní účinné látky, které zajišťují ochranu dřeva před plísní, řasám a houbám.

Jako samostatný nátěr po 2 nánosech zamezuje procesu šednutí na svislém povrchu s ochranným UV faktorem 12 ve srovnání se dřevem bez úpravy!
Zpět na výpis článků

MENUX