Tipy na správnou úpravu dřeva

Chystáte se na výrobu nějakého dřevěného nábytku? Pak by se vám mohly hodit následující rady, na co si dát u dřeva pozor. Při jejich dodržení byste měli dosáhnout krásného dřevěného povrchu. S použitím vhodného nátěru i příjemného povrchu a barvy.

Zkontrolujte si dřevo

Začněte tím, že si pořádně zkontrolujete dřevo, kterým budete pracovat. Poznačte si všechny dírky, praskliny nebo spoje, které je třeba opravit. Tohle je vždy lepší udělat před nanášením barvy na dřevo a finální úpravou dřevěného povrchu.

Vyplňte díry a praskliny

Malé otvory a trhliny ve dřevě mohou být vyplněny, některým ze speciálních prostředků na výplň dřeva. Dávejte pozor, aby výplň nepoškodila okraje otvorů, ještě se to bude dále vybrušovat.

Použijte např. šroubovák, kterým jemně nanesete menší množství přímo do konkrétní díry. Počítejte s tím, že dřevo se schnutím ještě smrští.

Nepřeskočte broušení

Broušení je v procesu přípravy dřevěného povrchu rozhodující z několika důvodů. Vyhlazuje, odstraňuje drobné škrábance a rýhy a otevírá póry dřeva, takže pak přijmou více nátěru.

Broušení také odstraní lesklý povrch vzniklý teplem z továrních hoblovacích nožů, když přicházejí do styku s přírodní pryskyřicí. Nechat nebroušené znamená – zabránit dobrému vniknutí nátěru do dřeva.

Testujte

Dřevo je nepředvídatelné. Vždy si otestujte techniku, barvu na dřevo či postup na nenápadném místě, než budete pokračovat dál.

Pro dosažení nejlepšího efektu u připraveného dřevěného povrchu, doporučujeme, některý z přírodních barev na dřevo Osmo nebo Woca, které nechají dřevo dále dýchat, a přitom jej ochrání.
Zpět na výpis článků

MENUX