Tipy při natírání dřevěné podlahy či terasy

Natřená podlahy nebo dřevěný plot může být velmi krásná, ovšem právě nátěr se může stát i skutečným problémem. Bohužel dřevěné palubky, zábradlí, oplocení, dřevěné úchyty u stěn a další komplexnější konstrukce vystavují svůj povrch počasí.

Některé z ploch, jako je např. plocha mezi plotovou lištou a deskou plotu je nepřístupná, takže se tam při nátěru nedostanete. To následně ztěžuje dosažení vytvoření vodotěsné ochrany po celém povrchu dřeva.Částečně natřené kusy dřeva představují skutečný problém. Dokonce i v případě, že nenatřená strana není přímo vystavena povětrnostním vlivům, dřevo může i přesto absorbovat vlhkost.

Poté, co nechráněné dřevo absorbuje vlhkost, mohou se na natřeném povrchu stejného kusu dřeva objevit bublinky nebo nerovnosti. Jakmile je ohrožen i natřený či nalakovaný povrch, ztrácí svou schopnost ochrany dřeva a ve skutečnosti díky poškozením přispívá k další absorpci vlhkosti do dřeva.

TIP:

Nepřestávejte natírat, dokud nebude barva na dřevo pokrývat všech 6 stran každého kusu dřeva. V situacích, kdy jsou dřevěné kusy složené dohromady a nelze je rozpojit, důkladně zaspárujte všechny spojovací spáry. V těchto případech se také jako nejlepší ochrana jeví použití oleje na dřevo nebo voskového oleje, který vše dobře vyplní.

Kvůli vzniku bublinek nebo rozštěpení, což je obvykle spojováno s lakovanými palubkami se někdy můžete obávat dalšího nátěru. Pokud se však rozhodnete, že do toho půjdete, postupujte následovně:

Ujistěte se, že je povrch důkladně čistý a dřevo je suché.
- jděte do extrémů a pro získání čistého dřeva použijte tlakovou myčku, trochu povrch přebrušte a použijte prací prostředek na umytí.

Odstraňte všechny uvolněné hřebíky a vyměňte je za větší velikost.
- větší hřebík bude pevněji držet uvolněné dřevo na svém místě. Kladivem také zatlučte všechny hřebíky, které vyčnívají ven.

Vyplňte otvor pro hřebík zvenku vysoce kvalitním tmelem.

Všechny ostatní otvory vyplňte zvenku kvalitním tmelem.
- během aplikace tmelu odstraňte veškerý nadbytečný tmel, abyste si ušetřili práci případným broušením.

Na všechny ohebné části použijte vysoce kvalitní polyuretanový kaučuk.

Vyčistěte všechny holé plochy a špinavé skvrny pomocí hloubkového čističe nebo exteriérovým čističem WOCA.

Jako finální vrstvu u dřevěných palubek použijte kvalitní olej na dřevěné terasy. Případné zábradlí lze dokončit i nějakým jiným typem nátěru.

Upozornění

Nikdy nelakujete dřevěný povrch, který byl dříve ošetřen olejem na dřevo. Barva nebude držet jen vy budete mít pořádně zamazané ruce, čehož se hned tak nezbavíte. Pokud trváte na natírání naolejovaného povrchu, musíte nejdříve použít odstraňovač barvy a dřevěný povrch důkladně obrousit.
Zpět na výpis článků

MENUX