Venkovní lazury na dřevo na olejové versus vodní bázi

Pokud máte v plánu malovat venkovní dřevěné obklady pomocí lazury na dřevo, pravděpodobně budete přemýšlet, zda použít olejovou lazuru na dřevo nebo lazuru na bázi vody. Existuje několik důležitých faktorů, které byste měli při rozhodování zvážit.
Zatímco klasická barva na dřevo pouze pokrývá povrch, lazura proniká i do struktury dřeva pod povrch. I tento rozdíl je třeba při výběru vhodné barvy či lazury vzít v potaz. Níže jsme pro vás připravili 6 tipů, které vám pomohou s vaším rozhodováním.

TIP 1 – Vyberte si vysoce kvalitní lazuru na dřevo

Mezi váš hlavní cíl by mělo patřit zajištění ochrany dřevěného povrchu před povětrnostními vlivy. Právě na kvalitní ochranu má vliv lazura na dřevo vyšší kvality. Déle si udrží své vlastnosti a ochrání dřevo před UV zářením, deštěm i extrémními teplotami. Mezi jedny z oblíbených značek v sortimentu lazur na dřevo patří značka OSMO.

TIP 2 – Pozor na starý nátěr

Budete natírat dřevěný povrch, který už byl dříve ošetřen nějakou lazurou? Pečlivě si povrch prohlédněte, protože starší lazura se může po čase podobat přirozené barvě dřeva. Co se týče typu použité lazury. Jestliže se chystáte přetírat povrch dříve ošetřený lazurou na bázi oleje, pak vám k ní lépe přilne lazura na bázi vody.

TIP 3 – Berte ohled na druh dřeva

Jestliže budete aplikovat lazuru na dřevěný povrch, který má přirozenou odolnost proti hnilobě, např. cypřiš nebo cedr, bude lepší zvolit lazuru na vodní bázi před klasickou olejovou lazurou.

TIP 4 – Úroveň vystavení povětrnostním vlivům

Olejové lazury na dřevo by měly být používány, pokud budete chtít natírat venkovní dřevěnou terasu, venkovní nábytek nebo obložení. Prostě všechny povrchy, které jsou vystaveny UV záření, větru, dešti a dalším povětrnostním vlivům. Lazury na bázi oleje jsou pro tyto podmínky ideální.

TIP 5 – Vyhodnoťte výhody lazur na bázi oleje

Olejové lazury lépe pronikají do dřeva. Jsou odolnější a také po aplikaci dlouho vydrží na dřevěném povrchu. Můžete najít i lazury s gelovým základem, který proniká do dřeva lépe než v případě tradičních řešení. Výhoda je v tom, že díky lepšímu proniknutí do dřeva nepotřebujete aplikovat několik vrstev. Nevýhodou je pak samozřejmě vyšší cena.

TIP 6 – Vyhodnoťte výhody lazur na bázi vody

Lazury na bázi vody jsou více odolné proti plísním než běžné olejové lazury. K dalším výhodám lazur na bázi vody je ta, že neprodukují tolik pachů nebo škodlivých výparů, jsou nehořlavé, rychleji schnou, lépe se čistí a jsou šetrné k životnímu prostředí.
To se samozřejmě týká spíše méně známých značek. U kvalitnějších výrobců jako je např. OSMO se můžete setkat s lazurami na bázi přírodních olejů, které nabízí vysokou odolnost proti plísním i povětrnostním vlivům a zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí.  Mezi typické zástupce patří např. Osmo ochranná olejová lazura
Zpět na výpis článků

MENUX